Eraclea Mare 2022 – dovolenka po koronavíruse

Ani v roku 2022 sme si nenechali ujsť príležitosť vrátiť sa cez leto do talianskeho letoviska Eraclea Mare, ktoré sa za tie roky stalo už našim druhým domovom.

Bola to už v poradí druhá naša dovolenka v tejto čarovnej oblasti po pandémii koronavírusu, ktorá zasiahla svet.

Niektoré veci sa zmenili (zväčša k lepšiemu), niektoré zostali stále rovnaké. Prinášam Vám teda krátky prehľad toho, čo je v roku 2022 iné, než po minulé roky a čo Vám možno pomôže pri rozhodovaní sa v tom roku nasledujúcom (tento text totiž píšem koncom augusta a predpokladám, že tohtoročná sezóna je už pre väčšinu z nás za nami).

Cesta

Tohtoročná cesta bola bezproblémová zo Slovenska až do Eraclea. Toto je však samozrejme mimoriadne subjektívna záležitosť. Každý týždeň je iné.

Čo sa oproti minulým rokom výrazne zmenilo sú ceny PHM po ceste. Určite neodporúčam tankovať v Rakúsku tak, ako sme to robili kedysi. Ak sa dá, natankujte na Slovensku a potiahnite až do Talianska.

Po opustení diaľnice sme na čerpacích staniciach v Taliansku našli rovnaké cenové hladiny, aké boli v tom čase aj na Slovensku. Tankovali sme prevažne buď priamo v Eraclea (čerpacia stanica v mestečku po odbočení od rieky Piavy doľava pri moste, vedúcom na Lido di Jesolo), alebo v San Dona di Piave blízko nákupného strediska. V našom prípade bola cena nafty 1,8 eura na liter.

Ceny

Ceny v Eraclea Mare oproti minulosti stagnovali, či mierne stúpli. Nezaznamenali sme teda žiadny výrazný cenový šok (niečo také, ako sa vraj stalo v Chorvátsku – súdiť však nemôžem, nepoznám to tam).

Ceny jedla a nápojov boli takmer totožné oproti minulým rokom. Ceny zmrzliny mierne stúpli – za jeden kopček sa aktuálne platí 1,7 € (keď sme v roku 2009 prišli po prvýkrát, bývalo to rovné euro).

Ceny potravín v obchodoch mierne stúpli. Cestoviny, ktoré sme v roku 2021 kupovali v obchode za 0,69€ boli teraz v ponuke za 0,89€ (ide však o tie lepšie cestoviny, cestoviny privátnej značky COOP boli stále lacnejšie).

Mierne stúpli aj ceny za lehátka a slnečníky na pláži. Šlo však o nárast, kopírujúci približne infláciu, nič dramatické.

Ceny za oblečenie, knihy, domáce potreby boli prakticky na rovnakej úrovni ako v minulosti.

Pláž

Pláž bola v tomto roku v mimoriadne príjemnom stave. Pravidelne udržiavaná, piesku bolo dostatok, každé ráno bol upravený. Ľudí bolo viac, než po minulé roky (pýtali sme sa domácich prečo – odpovedali, že je to dôsledok pandémie… vrátili sa všetci tí, ktorí si dali dva roky pauzu), všetci sme sa však pomestili bez najmenších problémov 🙂

Pláž v Eraclea Mare prechádza podľa všetkého celkovo rozsiahlou premenou. Mal som dojem, že sa snažia rozšíriť poskytované služby, pribudli toalety za poplatok (zostali stále aj tie, ktoré sú zdarma), teplá sprcha za poplatok (studená bola stále zdarma), aj drobný bazén v oddychovej zóne za plážou. Celkovo to pôsobilo veľmi dobrým dojmom.

V blízkosti pláže pribudla aj požičovňa elektrobicyklov. Okolie je mimoriadne vhodné na bicyklovanie – všade samá rovina, ktorá je nenáročná, okolité mestečká sú blízko, najmä Caorle je prakticky za rohom. Pre tých, ktorí sa chcú voziť, no nechcú šľapať je to určite zaujímavá príležitosť.

Novinky

Asi najväčšou tohtoročnou novinkou bola obrovská nafukovacia šmykľavka na pláži. Jedna jazda stála 2,5€, ak ste ich objednali dvadsať, cena za jednu jazdu klesla na euro. Vstup na ňu bol tuším od šiestich rokov a decká si ju mimoriadne užili.

Všetky možné aj nemožné trhy, ktoré bývali v Eraclea Mare aj v minulých rokoch zostali stále na svojom mieste. Ten hlavný sa koná tak ako vždy v stredu podvečer a dá sa na ňom kúpiť všetko možné od ovocia a zeleniny cez syry a sladkosti až po oblečenie také aj onaké.