Cesta

Cesta do Eraclea Mare je v zásade veľmi jednoduchá a patrí medzi veľké plusy tohto talianskeho letoviska.

V princípe platí, že na Slovensku vyleziete na diaľnicu, prejdete cca 600 kilometrov po kvalitných rakúskych a talianskych diaľniciach a asi 25 kilometrov pred Eraclea Mare z diaľnice zase zídete a po úžasných, malebných cestičkách sa preštrikujete až do tohto letoviska.

Na maps.google.sk vyzerá odporúčaná cesta z Bratislavy asi takto:


Zväčšiť mapu
Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že táto trasa (google ponúka 3 rôzne trasy do Eraclei) je vhodná a presná. Akurát drobný detail – my zvyčajne schádzame z diaľnice až pri veľkom outlete v Noventa di Piave (viac o ňom sa dozviete na stránke Aktivity v okolí), prejdeme okolo nákupného centra Centropiave (viac o ňom sa dozviete zase na stránke Potraviny) a popri rieke Piave sa vydáme rovno do Eraclea Mare.

Ktorý zjazd z diaľnice zvoliť záleží každý rok na aktuálnej situácii na diaľniciach. Napríklad keď sme navštívili Eraclea Mare v júni 2013, pri Novente sa odbočiť nedalo, pretože Taliani akurát rekonštruovali zjazd z diaľnice. V júni 2018 sme zase boli svedkami rozsiahlych príprav na rekonštrukciu a rozšírenie diaľnice A4 (to je tá, ktorá vedie popri pobreží Jadranu až do Terstu).

Čiže je to na Vás – ak sa chystáte do Eraclei, odporúčam reagovať podľa aktuálnej situácii na diaľnici, prípadne sa pozrieť na maps.google.sk, či nevarujú pred rozsiahlejšími zdržaniami. V každom prípade za mňa radím zisť pri Novente.

Na cestu zo Slovenska do Eracla Mare potrebujete kúpiť iba rakúsku diaľničnú známku (my zvyčajne kupujeme mesačnú, pretože chodievame na 2 týždne, ak idete na týždeň, stačí Vám aj 10-dňová). V Taliansku diaľničnú známku nepotrebujete – na diaľnicu sa dostanete cez diaľničnú bránu a zaplatíte iba za počet kilometrov, ktoré po nej odjazdíte. V roku 2018 vychádzala cesta od rakúskych hraníc po zjazd v Noventa di Piave na 14,7 eura.

cesta-talianskoCesta, najmä na prechode Rakúska a Talianska je veľmi zaujímavá aj na pozeranie

Z našich skúseností si treba na ceste dať najväčší pozor na objazd okolo Viedne – raz sa nám stalo, že sme zabudli odbočiť a cesta nás zaviedla až do okrajových štvrtí. Sami teda vidíte, že cesta do Eraclea Mare je bezproblémová, navyše taká krátka, že ju bez väčších problémov zvládne jeden šofér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.