Caorle

Caorle je starobylé rybárske mestečko, vzdialené asi 10 kilometrov od Eraclea Mare a ak hľadáte letnú dovolenku na talianskom pobreží Jadranu, určite ste sa s ním už stretli.

Hoci je Caorle cestovkami zvyčajne ponúkané ako komorné, pokojné letovisko, na mňa je príliš hlučné a živé. Eraclea Mare má omnoho pokojnejší, oddychovejší ráz, aj preto dávame stále prednosť Eraclei.

Do Caorle však chodíme veľmi radi na výlety. Neláka nás tam iba veža z tuším 12. storočia (ale tá tiež stojí za to, určite sa choďte na ňu pozrieť), ani 2 rozľahlé pláže (na tie sa choďte pozrieť tiež, aby ste potom ocenili pokojné a relatívne prázdne pláže v Eraclei), ale skôr atmosféra starého mesta ako taká.

Vyberte sa do Caorle vtedy, keď je ešte väčšina dovolenkárov na plážach a môžete sa túlať úzkymi uličkami, po ktorých sa prechádzal Ernest Hemingway, obdivovať nádherné starobylé domy a ich patinu, ktorou na Vás priam dýchajú a oddychovať v tieni všade natiahnutých markíz.

Teraz Vám ale dám tipy, ktoré v cestovateľských príručkách nenájdete: Najprv, kde nechať auto. Autom ste z Eraclei v Caorle naozaj za pár minút, namierte si to priamo do centra a hľadajte podzemnú garáž, nemôžete ju minút. Platí sa 2.5 eur na hodinu, ale výhoda je, že hneď ako vyleziete z garáže ste priamo na pešej zóne v historickom centre mesta.

Oproti východu z garáže zbadáte malú pekárničku – choďte tam a vyskúšajte ich focacciu, či pikantné pizzové tyčinky. Jednoducho jedna báseň 🙂

Okrem pekárničky máme ešte jednu gastronomickú zastávku, ktorú nikdy neobídeme – na začiatku pešej zóny (asi 10 metrov od východu z garáže) ponúkajú najlepšiu grenatínu na celom severnom jadranskom pobreží. Za 2 eurá si môžete vybrať malú, alebo za 2.5 veľkú grenatínu a určite nebudete ľutovať. Najmä tá citrónová Vás v teplom počasí dokonale osvieži.

Príjemná je aj caorlianska promenáda popri mori, ktorá je lemovaná umeleckými výtvormi sochárov z celého sveta (tvoria na také obrovské kamene, pôsobí to veľmi zaujímavo) a končí kostolom, do ktorého sa dá vojsť.

Skúste nasať jeho atmoféru, som zvedavý, či Vás chytí tak, ako nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.